Haberler

Covid-19 Korunma Yolları

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin. Alkol bazlı el dezenfektanı kullanın veya ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanıyorsanız, dikkatli bir şekilde kullandığınızdan ve sakladığınızdan emin olun.

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’dan koruyun

Bazı basit önlemler alarak enfekte olma veya COVID-19’u yayma şansınızı azaltabilirsiniz:

 • Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el ovmak kullanarak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.
 • Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Neden? Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, kişinin hastalığı varsa COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.
 • Kalabalık yerlere gitmekten kaçının. Neden? İnsanların kalabalıklarda bir araya geldiği yerde, COVID-19 olan biriyle yakın temasa girme olasılığınız daha yüksektir ve fiziksel mesafeyi 1 metre (3 feet) korumak daha zordur.
 • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Neden? Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve size bulaşabilir.
 • Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış dokuyu hemen atın ve ellerinizi yıkayın. Neden? Damlacıklar virüs yayıldı. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki kişileri soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.
 • İyileşene kadar evde kalın ve öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük semptomlarla bile kendini izole edin. Birinin sana malzeme getirmesini sağla. Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, başkalarına bulaşmasını önlemek için bir maske takın. Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmak onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.
 • Ateşiniz, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın, ancak mümkünse telefonla önceden arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarına uyun. Neden? Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • DSÖ veya yerel ve ulusal sağlık otoriteleri gibi güvenilir kaynaklardan gelen en son bilgileri takip edin. Neden? Yerel ve ulusal yetkililer, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için en iyi şekilde yerleştirilir.

 

Alkol bazlı el dezenfektanlarının güvenli kullanımı

Kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizleyin. Alkol bazlı el dezenfektanı kullanın veya ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanıyorsanız, dikkatli bir şekilde kullandığınızdan ve sakladığınızdan emin olun.

  • Alkol bazlı el dezenfektanlarını çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Dezenfektanı nasıl uygulayacaklarını ve kullanımını nasıl izleyeceklerini öğretin.
  • Ellerinize bozuk para büyüklüğünde bir miktar uygulayın. Çok miktarda ürün kullanmaya gerek yoktur.
  • Alkol bazlı el dezenfektanı kullandıktan hemen sonra gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının, çünkü tahrişe neden olabilir.
  • COVID-19’a karşı korunması önerilen el dezenfektanları alkol bazlıdır ve bu nedenle yanıcı olabilir. Ateşe veya pişirmeye dokunmadan kullanmayın.
  • Hiçbir koşulda, çocukların alkol bazlı bir el dezenfektanı içmesine veya yutmasına izin vermeyin. Zehirli olabilir.
  • Ellerinizi sabun ve su ile yıkamanın COVID-19’a karşı etkili olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.