Viking Medikal San. Ve Tic. Ltd. Şti. olarak Lotus Maske markası ile Sağlık Bakanlığı talimatlarına uygun olarak Cerrahi Maske üretimi yapmaktayız.
Pandemi sürecinde maske üretimi yapan firma sayısında artış görüldü. Ancak üretilen her maske ve bu maskelerin üretim alanları standartlara uygun değil. Uygun şartları sağlamayan bu maskeler daha ucuz fiyatla satıldığı için ve bu standartların önemi yeterince vurgulanmadığı için, yanlış maske kullanımı çok yaygın. Öncelikle sizi bu standartlarla ilgili bilgilendirmek istiyoruz.

Cerrahi maskeler, virüslerin solunum yoluyla bulaşmaması için “Nonwoven” diye tabir edilen dokunmamış kumaş türünden üretilmeli ve belirli oranda tutucu olmalıdır. Cerrahi maskelerde bu oran %90 ile %95 arasındadır. Maskeler tamamen steril ortamda, Sağlık Bakanlığı Standartları’na uygun olarak 3 katmandan oluşmalı, Nonwoven kumaşlar kullanılarak, el değmeden, tam otomatik makinelerde ultrasonik sistemlerle üretilmelidir.

Cerrahi maskeler toplamda 75 veya 80 gr/m² kumaştan oluşmalıdır. 3 katlı Nonwoven kumaş olup, dış katmanı 30 ya da 35 gr/m², orta katmanı 25 gr/m² (Melt Blown denilen Filtre kısmı) ve iç katmanı, yani yüze temas eden tarafı, 20 gr/m² kumaş ile oluşturulur. Dış katman kalın olup, koruyuculuğu
arttırırken, iç katman cildi tahriş etmeyecek daha yumuşak kumaştan üretilmelidir. Ayrıca hem gövde kısmının oluşturulması hem de lastik eklemeleri ultrasonik olarak tamamlanmalıdır. Böylece tamamen otomatik bir sistemde el değmeden üretilen maske, kullanıcılar açısından sağlıklı bir tercih
olacaktır. Maskelerde kullanılan lastikler de konfor açısından çok önemlidir. Yeterli yumuşaklıkta ve uzunlukta, 2,5 kat uzayabilen lastikler uzun süreli kullanımda bize konfor sağlayabilecektir.

Tamamen steril ortamda, çalışanlarımızın çok hassas olduğu hijyen kuralları çerçevesinde üretilen maskelerimiz, yukarıda saydığımız tüm özelliklere uygun olarak üretilmektedir.

Sertifikalar ve ISO Belgeleri